فرش اصفهان

دانلود مستقیم «فرش اصفهان» | دسته «علوم انسانی» | دریافت فایل از لنز 24 |

فرش اصفهان

چنانچه تهران را رأس ايران بدانيم، اصفهان در قلب اين کشور جاي دارد. شرح تاريخ 5000 ساله اصفهان که در طول سالها حکومت سلسله هاي پادشاهي بعنوان پايتخت و مقر حکومتي انتخاب مي شده، در اين مختصر نمي گنجد. اين شهر عرصه جنگ دولتهاي پارت، سلجوقي، مغول و صفوي و مقر حکومت اين سلسله ها بوده که هر يک اثرات جاوداني فرهنگي خود را بجاي گذاشتند. مساجد، ميادين، دروازه ها و بناهاي يادبود مذهبي و غير مذهبي اين شهر ميراث فرهنگي ايران بشمار مي آيند. هر بيننده اي از تماشاي قطعات سفالي عتيق که در پوشش مناره ها بکار رفته، محظوظ مي گردد.

مصنوعات با ارزش فلزي و بافته ها و ظروف لعابي و نقاشي ها همه بر شگفتيهاي اين شهر در دامنه کوه زاگرس دلالت دارند، شهري که پايه گذار ارزشهاي فرهنگي در شرق و غرب بود. در دوران نيک بختي شهر در زمان شاه عباس در قرون 17 و 18 ميلادي، اصفهان بهشت هنر و زيبايي محسوب ميگرديد.

امروز اصفهان با بيش از يک ميليون نفر سکنه مرکز اين استان مي باشد. جريان زاينده رود و ارتفاع 1500 متري اين شهر و مطبوع بودن شرايط آب و هوايي اصفهان به توسعه بازرگاني اش کمک بسياري کرده است. توليدات نساجي و قالي بافي اين شهر در طول قرنها نقش بسيار و اهميت زيادي داشته است. کارگاههاي درباري که در قسمتي از بناي کاخ قرار داشتند، قاليهايي با 10000 گره در هر   دسي متر مربع مي بافتند. و اغلب در بافت اين فرشها طلا و نقره بکار ميرفته، حتي در گذشته دور جنبه صادراتي به دربارهاي اروپا داشته است. در توليدات امروزه که هنوز در شمار بهترين قاليهاي ايران هستند، از طرح قاليهاي قديمي استفاده مي شود.

اين مقاله به صورت  ورد (docx ) مي باشد و تعداد صفحات آن 41  صفحه  آماده پرينت مي باشد

چيزي که اين مقالات را متمايز کرده است آماده پرينت بودن مقالات مي باشد تا خريدار از خريد خود راضي باشد

مقالات را با ورژن  office2010  به بالا بازکنید .