کسب و کار انتقال دیتا از طریق ماهواره

دانلود مستقیم «کسب و کار انتقال دیتا از طریق ماهواره» | دسته «فنی و مهندسی» | دریافت فایل از لنز 24 |

کسب و کار انتقال دیتا از طریق ماهواره

عنوان:  کسب و کار انتقال دیتا از طریق ماهواره (VSAT)

قالب بندی: WORD

تعداد صفحه: 21

این تحقیق در مورد کسب و کار انتقال دیتا از طریق ماهواره (VSAT) بوده و ویژگی های این تکنولوژی را به طور بسیار کامل ، مورد بررسی قرار می دهد. این تحقیق به دانشجویان رشته های کامپیوتر ، فناوری اطلاعات و دیگر رشته های مرتبط پیشنهاد می گردد.

مقدمه:

(Very Small Aperture Terminal) VSAT ترمینالهای با دهانه بسیار کوچک است که موجبات دسترسی به سرویسهای مخابراتی را فراهم می کند. VSATبه عنوان یک ایستگاه بسیار کوچک زمینی از آخرین دستاوردهای حوزه مخابراتی ماهواره ای استفاده می­کند و اجازه استفاده مطمئن از مخابرات ماهواره ای را برای کاربران مهیا می کند. در مخابرات ماهواره­اي ارتباط نقاط، مستقل از امکانات مخابراتي و سيمي انجام مي شود و لذا اين روش بهترين انتخاب براي ايجاد شبکه هاي گسترده در نقاط فاقد امکانات سيستمهاي سيمي و زميني  مي باشدپیدایش این فن آوری برای حل مشکلات دیرینه مخابرات بوده و قابلیت رقابتی بالایی نسبت به راه حلهای زمینی دارد. شبكه هاي VSAT از تجهيزات بسيار ساده‌اي استفاده مي­كنند و به سهولت عملياتي مي شوند و از مزيت عيب يابي ساده با كمترين نياز به تعمير و نگهداري برخوردارند. نصب VSAT به افراد بسيار متخصص نيازي ندارد. شبکه هاي مبتني بر ارتباطات ماهواره اي برخلاف تصور عمومي که با پيشرفت و توسعه شبکه هاي زميني از ارزش و کاربرد آنها کاسته شده، در سالهاي اخير رشد روز افزوني داشته است. تعداد شبکه هاي ماهواره­اي که در چند سال اخير فقط در کشورهاي اروپايي احداث و به بهره‌برداري رسيده و غالبا” ظرفيت آنها سريعا” تکميل گرديده، مؤيد اين امر مي باشد.

 عملیات انتقال دیتا

در انتخاب ماهواره مورد استفاده موارد زير بايد رعايت گردد:

  • ماهواره داراي پوشش و قدرت مناسب در تمام نقاط شبکه باشد.
  • عمر مفيد ماهواره و زمان باقي مانده از آن مناسب و کافي باشد.
  • کيفيت سرويس و درصد Availability مناسبي داشته باشد.
  • داراي زاويه ديد مناسب باشد
  • قابليت ارائه سرويس مورد نظر را داشته باشد.

فن آوري ها:

تقسيم بندي تکنولوژيهاي ماهواره اي بر پايه دو عامل اصلي توپولوژي و تکنيکهاي ارسال و دريافت صورت مي پذيرد .هر ارتباط ماهواره اي شامل دو مسير يکي براي ارسال اطلاعات به ماهواره (Send) و ديگري براي دريافت از طريق ماهواره (Receive) مي باشد.

تکنيکهاي متنوعي براي استفاده بهينه تر از پهناي باند ماهواره و نيز استفاده از تجهيزات با قابليتهاي بالاتر و هزينه مناسبتر در ارتباطات VSAT مورد بهره برداري قرار گرفته است که ترکيب آنها در مسيرهاي رفت و برگشت اطلاعات، تکنولوژيهاي متفاوتي ايجاد نموده است.

سه تکنولوژی عمده در رابطه با ارتباطات ماهواره ای وجود دارد. تکنولوژی DVB-RCS که باعث ایجاد ارتباطات نقطه به نقطه و ارتباطات زیر ساخت می شود. تکنولوژی SCPC که برای هر ارتباط به صورت مشخص پهنای باند در نظر گرفته می شود و توپولوژی ستاره و سیستم ارتباطی مش را پشتیبانی می کند. این تکنولوژی باعث ارتباطات دیتا، ارسال و دریافت تراکنش، ویدئو کنفرانس، سنجش از راه دور می شود. تکنولوژی سوم  D-TDMA است که پهنای باند را به صورت پویا و در زمان نیاز در اختیار هر ارتباط قرار می دهد.

فهرست مطالب

مقدمه
عملیات انتقال دیتا
فن آوري ها
DVB/RCS
SCPC
MF-TDMA/TDM
انواع توپولوژيهاي ارتباطي
Star
Mesh
Hybrid
Star SkyNet
Direct Sky Net
کاربردها
مزایای شبکه های VSAT
نتیجه گیری
منابع