نوکیا از چیپست 5G با پشتیبانی از بالاترین نرخ انتقال داده رونمایی کرد

0 1

نوکیا روز گذشته از سری چیپست های موسوم به «ReefShark» رونمایی کرد که امکان اتصال 5G را فراهم می کند. این کمپانی مدعی شده که چیپست مذکور سایز آنتن های MIMO را به نصف کاهش داده و در عین حال مصرف انرژی را نیز تا حد زیادی بهبود می بخشد.

چیپست های ReefShark در مقایسه با سیستم های فعلی تقریبا 64 درصد انرژی کمتری مصرف کرده و بازدهی فناوری شبکه دسترسی رادیویی نوکیا را تا سه برابر افزایش می دهند.

علاوه بر این پلتفرم مذکور پشتیبانی از یادگیری ماشینی و دیگر سرویس های هوش مصنوعی مبتنی بر ارتباطات رادیویی که به سرویس های ابری متکی هستند را نیز تقویت می کند.

این چیپست در حال حاضر توانایی انتقال داده ها با سرعت 84 گیگابیت در ثانیه را دارد که بر اساس ادعای نوکیا در میان سیستم های مشابه حرف اول را می زند.

این ماژول ها از قابلیت زنجیره سازی نیز پشتیبانی میکنند که به صورت تئوری بازدهی را تا 6 ترابیت بر ثانیه نیز افزایش می دهد.تقسیم بندی شبکه یا Network slicing به معنی اختصاص بخش های مجازی خاصی از شبکه بی سیم به گروه هایی از سیستم بوده و یکی از بخش های حیاتی در شبکه های 5 است که پلتفرم نوکیا نیز بر همان مبنا طراحی شده است.

از آنجا که انتظار می رود در آینده نزدیک شاهد اتصال دستگاه های بسیاری به شبکه اینترنت اشیاء باشیم که از اتصال 5G بهره می برند، Network slicing می تواند نقش مهمی را در مدیریت صدها میلیون دستگاه متصل به هم ایفا کند.

کمپانی نوکیا در تابستان سال آینده عرضه این محصولات را آغاز کرده و انتظار می رود آنها را در قالب واحدهایی از ماژول  AirScale ارائه کند.

در تیرماه سال جاری شرکت ارتباطات سیار ایران اعلام کرد، همراه اول و شرکت نوکیا قرارداد همکاری را برای توسعه و پیاده سازی نسل پنجم شبکه های موبایل به امضا رسانده اند و باید دید توسعه فناوری های مدرن توسط کمپانی فنلاندی بر زیرساخت های اینترنت کشور چه تاثیری خواهد داشت.

منبع: نوکیا از چیپست 5G با پشتیبانی از بالاترین نرخ انتقال داده رونمایی کرد

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.